Syrop z agawy

Syrop z agawy – alternatywa dla cukru w każdej kuchni

Agawa jest nie tylko rośliną ozdobną służącą do upiększenia krajobrazu czy pomieszczeń. Niektóre z jej gatunków wykorzystywane są w lecznictwie i przemyśle spożywczym. Popularnością cieszy się syrop z agawy, który z powodzeniem używany jest jako zamiennik cukru. Dlatego warto się przyjrzeć, co takiego w sobie kryje.

Syrop z agawy – jak powstaje i co zawiera?

Syrop produkowany jest z kilku gatunków agawy. Należą do nich: Agave tequilana (agawa niebieska), Agave salmiana, jak i Agave americana. Syrop z agawy niebieskiej i amerykańskiej wytwarzany jest z liści, które odcinane są z roślin rosnących od 7 do 14 lat. Z rdzenia o nazwie piña wyciskany jest sok, który następnie się filtruje i podgrzewa. Ten proces ma na celu rozbicie złożonych składników (polisacharydów) na cukry proste. Uzyskany sok jest zagęszczany, dzięki czemu uzyskuje konsystencję zbliżoną do miodu – jest ona nieco cieńsza. Inaczej wygląda to w przypadku Agave salmiana. Łodyga rośliny jest odcinana, zanim w pełni wyrośnie. W ten sposób w środku rośliny tworzy się dziura wypełniająca się płynem, który zbierany jest każdego dnia. Kolejne etapy procesu wytwarzania syropu są podobne jak w przypadku dwóch poprzednich roślin.

Skład węglowodanów w syropie z agawy zależy od gatunku, z którego powstał. Dla przykładu A. tequilana zawiera 56% do 60% fruktozy, 20% glukozy i śladowe ilości sacharozy. W A. salmiana sacharoza jest głównym cukrem.

Syrop z agawy – do czego można go wykorzystać?

Syropy z agawy mają różne kolory – od jasnych i bursztynowych po ciemne. Lekki syrop charakteryzuje się jasnym kolorem i praktycznie neutralnym oraz łagodnym smakiem. Dlatego stosuje się go do delikatnych napojów i potraw. Syrop o bursztynowej barwie cechuje się smakiem o średniej intensywności. Przydaje się do potraw i napojów o bardziej wyrazistym smaku. Syrop o ciemnym kolorze ma najsilniejszy smak i znajduje zastosowanie w przyrządzaniu deserów i dań mięsnych. Drugi i trzeci ze wspomnianych syropów używa się również jako polewy do gofrów i naleśników, a także do smarowania tostów.

Należy nadmienić, że syrop z niebieskiej agawy jest ok. 1,5 razy słodszy od cukru. Dodaje się go do niektórych płatków śniadaniowych jako środek wiążący. Jest też alternatywą dla miodu dla osób prowadzących wegański styl życia, ponieważ jest pochodzenia roślinnego. Nie jest zalecany dla osób z nietolerancją fruktozy.

Syrop z agawy może stać się dobrym dodatkiem do domowych potraw i napojów jako zamiennik cukru. Rozmaite jego rodzaje są dodatkową zaletą ze względu na różny poziom słodkości. To sprawia, że świetnie sprawdzi się w przyrządzaniu wielu dań i napojów.

Zdjęcie utworzone przez azerbaijan_stockers - pl.freepik.com