Syrop z agawy

Czy syrop z agawy może zastąpić cukier?

Agawa to roślina, która zakwita tylko raz w ciągu swojego życia. Występuje na terenach Ameryki Środkowej oraz Meksyku – głównie w tym kraju odbywa się produkcja syropu. Nektar z agawy jest słynnym zamiennikiem niezdrowego cukru. Produkt jest również znany ze swoich delikatnych walorów smakowych. To świetny dodatek do wielu potraw. Mogą go stosować cukrzycy i osoby na diecie.

Jak powstaje napój z agawy?

Syrop pozyskiwany jest z rdzenia agawy. Następnie poddaje się go obróbce cieplnej i enzymatycznej. Otrzymany produkt składa się głównie z fruktozy i glukozy, ale w składzie znajdziemy także błonnik, insulinę, potas, wapń i żelazo. Syrop z agawy, który konsystencją i smakiem przypomina miód, ma niski indeks glikemiczny. Cechuje się również mniejszą ilością kalorii niż cukier. W smaku jest bardzo słodki, dlatego można go z powodzeniem stosować w kuchni. Sprawdzi się do kawy, herbaty, owoców morza, ciast i deserów, np. gofrów, wafli, naleśników. Jest to dodatek bezpieczny dla osób uczulonych na gluten oraz wegan.

Zastosowanie soku z agawy

Syrop z agawy jest świetnym zamiennikiem zwykłego cukru (https://www.bee.pl/9190-syrop-z-agawy), który nie ma żadnych wartości odżywczych. W nektarze z meksykańskiej rośliny znaleźć można niewielkie ilości substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie, a także insulinę – naturalny antybiotyk. Dzięki temu sok z agawy wspomaga procesy trawienne, zapobiega zaparciom i reguluje poziom cholesterolu. Dodatkowym atutem fruktozy zawartej w syropie, jest to, że przyswaja się dużo wolniej niż cukier. Energia jest zatem stopniowo uwalniania w organizmie, bez uczucia głodu i szybkiego spadku poziomu cukru we krwi. Osoby pragnące stopniowo ograniczać spożycie tradycyjnego, białego słodzika, powinny postawić na zdrowszy i bardziej wydajny zamiennik, jakim jest syrop z agawy.

Syrop z agawy a kuchnia

Nektar z tej rośliny jest świetnym dodatkiem do wielu posiłków. Można stosować go do wszelkiego rodzaju wypieków, np. mokrych ciast, babeczek. Świetnie sprawdzi się również w napojach i koktajlach. Rozpuszcza się nie tylko w gorących napojach, ale również w chłodnych. Syrop to świetny dodatek do lodów, naleśników i tostów. Można go stosować w zastępstwie miodu. Takie rozwiązanie polecane jest głównie weganom.

Nektar pozyskiwany z agawy to słodki i pyszny produkt, który pasuje do wielu dań. Zastąpienie nim zwykłego cukru to dobry pomysł. Stosowanie soku może być świetnym rozwiązaniem dla cukrzyków, osób na diecie, wegan. Słodki nektar stosowany z umiarem pasuje do zdrowej diety i jest szczególnie lubiany, ze względu na swoje walory smakowe.

Restauracja zdjęcie utworzone przez azerbaijan_stockers - pl.freepik.com